درباره ما بیشتر بدانید!

آن روزها که تازه وارد یکی از رشته های توانبخشی شده بودم نمیدانستم کودکان نرمال هم مانند کودکان با نیازهای ویژه، نیازمند رسیدگی و رشد و پرورش تخصصی هستند. 

پس از پایان تحصیلاتم در مقطع کارشناسی ارشد، طبق تصور مرسوم من هم کارم را در حیطه کودکان با نیازهای ویژه شروع کردم.

از همان ابتدا رشد کودکان و لبخند رضایت و احساس امیدواری والدینشان به من احساس عجیبی میداد که قابل وصف نبوده و نیست. در میان مراجعانی که به کلینیک درمانی مراجعه می کردند کودکانی بودند که هیچ تشخیص خاصی در حیطه مشکلات ذهنی نداشتند اما مسائلی داشتند که خانواده به تنهایی قادر به حل آنها نبود.

 این کودکان وقتی تحت تمرینات رشد مهارت قرار می گرفتند جهش فوق العاده ای را در عملکردهای روزمره زندگی شان نشان میدادند و بطور ویژه، بهبود چشمگیری در عملکرد تحصیلی شان مشاهده میشد. پس از زمان کوتاهی تعداد این مراجعان افزایش یافت و کم کم این خواسته در من شکل گرفت که مرکزی تخصصی برای کودکان نرمال تاسیس کنم تا والدین بتوانند بدون نگرانی از برچسب خوردن به کودکشان به دنبال رشد و ارتقا مهارت هایش باشند. در همین راستا، در رشته علوم اعصاب شناختی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دادم و مسیر جدیدی در زندگیم آغاز شد و به واسطه آن ، پای در دنیای جدید و شگفت انگیزی گذاشتم؛ دنیای اسرار آمیز مغز.
از این پس وارد مرحله جدیدی در زندگی کاریم شدم و رشد و توسعه مغز کودکان نرمال تمام زندگیم را پرکرد و به تحقیق و مطالعه شبانه روزی پیرامون آن پرداختم. در طی این مسیر زیبا متوجه یک خلا بزرگ شدم، اینکه مراجعان کوچک من چقدر شبیه والدینشان هستند و چقدر عدم مهارت کافی آنها سبب این مسائل در کودکان شده است. برای حل این مشکل به یک راهکار اساسی رسیدم:
“لازمه تغییر جدی و پایدار در کودکان تغییر در فضای فکری است که کودک در آن رشد می کند.”
این موضوع هدف بعدی من شد. برای تحقق این هدف جای خالی محیطی ساده و در دسترس مثل گروه آموزشی نخبگان فردا به شدت احساس میشد تا افراد بتوانند حتی در سال های قبل از بچه دار شدن به آن مراجعه کنند و برای این امر مهم مهارت کسب کنند و نیز در سالهای والدینی بتوانند با مراجعه به آن هر روز در جهت رشد خود، فرزند خود و خانواده خود و حتی نسل های بعد از خود گام بردارند‌.
تا وقتی نمیدانند مشکلات رفتاری فرزندشان مانند مشکلات عدم عزت نفس، کمال گرایی و دنبال نکردن و نرسیدن به اهداف از کجا نشات میگیرد به دوره های مختص رشد والدین ( کمال گرایی، عزت نفس و هدف گرایی ) مراجعه کرده و مشکلات را به صورت ریشه ای حل کنند.
تا مشکلات درسی کودک را با مراجعه به دوره های چطور فرزندم را برای رفتن به دبستان آماده کنم از قبل پیش بینی کرده و در جهت حل آن ها گام بردارند.
تا مسائل و مشکلات کودک خود، ناشی از عدم موفقیت در مهارت های تحصیلی، دوست یابی و ارتباطی و .. را با آموزه ها و آگاهی های گروه آموزشی نخبگان فردا بخوبی ریشه یابی کرده و حل کنند.
و این یعنی، ساختن والدینی آگاه که با اصلاح خود و بالا بردن مهارت خود در جهت بهبود مهارت فرزندشان با جدیت قدم بر میدارند و به این جمله باور دارند که برای ساختن آینده ای بهتر چه برای خودمان و چه برای فرزندمان ما نیاز داریم که مغز بهتری بسازیم.

دکتر فرزانه یزدانی